Education is the only thing where people want the least for their money.What do I mean?
An often-asked question of learners is “How many classes can I miss?”
To be sure, divide the number of classes into the total yearly tuition and you get a rough per class cost.
If the cost is $70,000 a school year and a student is taking 12 courses the monetary value of each class is about $5,833.
In our world, even when we pay less than that for something, the first thing we want to know is “what else do I get for it?” (Verizon offers “up to $1,000 off our best 5G phones”).
The mindset that makes a difference is to value things like education exactly the way you do for material things and then ask – what else can I get for my education.
Get your money’s worth when it comes to making you smarter.
Recent Day Starters: